Публикуван материал
-
▼
2011
(22)
-
▼
юни
(13)
- Учени създадоха най-малкия транзистор
- Ovi Maps 3D
- Над 100 терабита в секунда по оптично влакно
- Платено разбиване на пароли чрез мрежата Bitcoin
- Графичните карти обезмислят паролите
- Intel въвежда 3D технология за транзистори
- Microsoft показа новия интерфейс на Windows 8
- Google признат за най-уважавана компания
- Вятърните турбини ще стават по-тихи
- Motorola Targa
- Xperia X10 mini pro
- Samsung Sidekick 4G
- LG Optimus Me P350
-
▼
юни
(13)
четвъртък, 9 юни 2011 г.
Над 100 терабита в секунда по оптично влакно
>>>ГЛАСУВАЙТЕ ЗА НАС ТУК<<<
Нов рекорд по скорост на пренос на данни
Счита се, че едно от най-натоварените трасета за пренос на информация е това между Ню Йорк и Вашингтон, представляващо съвкупност от канали, които предлагат пропускателна способност от само няколко терабита в секунда. През последните години количеството на Интернет трафика нараства с 50% с всяка изминала година (така твърди Тим Стронг – сътрудник в Teleography Research). Тази тенденция, обаче, в никакъв случай не озадачава учените, които вече са готови за посрещнат бъдещето само с единично оптично влакно.
Две независими изследователски групи от NEC и Националния институт по информационни и телекомуникационни технологии (Япония) са работили над повишаването на скоростта на предаване на данни по оптично влакно. Чрез комбинирането на лазерни импулси с различна честота, полярност, амплитуда и фаза, учените са успели да достигнат скорости, превишаващи 100 терабита в секунда (NewScientist.com сравнява това с HD видео с дължина 3 месеца или 250 двуслойни Blu-Ray диска). Идеята е да се “пакетират” всички сигнали в едно оптично влакно и като краен резултат да се получи високоскоростен трансфер
Следва да споменем, че способностите на новата технология далеч превишават текущото потребление. Това означава (от гледна точка на комерсиализация), че тя или нейни производни ще бъдат имплементирани едва тогава, когато ще са в състояние да оправдаят инвестираните в тях средства.
Източник: newscientist.com
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар